Logo_main
Sosyal_Medya_Iconlari Facebook LinkedIn Instagram Twitter Youtube English Türkçe
Sirküler

06_041


Avrupa Birliği ucuz Çin Halk Cumhuriyeti ayakkabılarına gümrük vergisi getirecek
Avrupa Birliği (AB), anti damping soruşturması kapsamında ucuz Çin ve Vietnam ayakkabılarına koruyucu gümrük vergileri getirmeye hazırlanıyor.
AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson, deri ayakkabılarla ilgili yürüttükleri soruşturmada, AB pazarında Asya'lı ayakkabı üreticilerinin damping yaptığının kanıtlandığını belirterek yüzde 20'ye yakın koruyucu gümrük vergisi getirilmesi için öneri sunduklarını bildirdi.
Buna göre üye devletlerin onaylaması halinde, nisan ayında yüzde 4'ten başlamak üzere artırılarak 6 ay sonunda ayakkabı ithalatında Çin için yüzde 19,4 ve Vietnam için yüzde 16,8 koruyucu gümrük vergisi öngörülüyor.
Söz konusu gümrük vergisi çocuk ayakkabılarını ve yüksek teknolojiyle üretilmiş spor ayakkabılarını kapsam dışında tutuyor.
AB Komisyonu, İtalya başta olmak üzere AB içindeki ayakkabı üreticilerinin şikayeti üzerine geçen yıl temmuz ayında, Çin ve Vietnam'dan ayakkabı ithalatıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.
Soruşturmada, baz alınan tarihten önceki son 12 ayda Çin'den AB'ye yapılan deri ayakkabı ithalatının yüzde 320 artarak 950 milyon çifte, Vietnam'dan AB'ye yapılan deri ayakkabı ithalatının da yüzde 700 artışla 120 milyon çifte ulaştığı tespit edilmişti.
AB Komisyonu, her iki ülkenin devlet destekli ucuz kredi, indirilmiş arazi kiraları, vergi indirimleri ve gerçeğe uygun olmayan varlık değerlendirme yöntemiyle ayakkabı üreticilerini desteklediği (damping) sonucuna varmıştı.
AB üyeleri arasında İtalya dışında Fransa ve Çek Cumhuriyeti'nin de, üreticilerinin zarar gördüğü gerekçesiyle Asya ülkelerine karşı koruyucu gümrük vergisi getirilmesi konusunda ısrarlı olduğu ifade ediliyor.
Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Tarih: 01.01.2006

ANA SAYFA İLETİŞİM SİTE HARİTASI GİZLİLİK POLİTİKASI & KULLANIM KOŞULLARI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI POLİTİKASI
Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. © 2017. Tüm hakları saklıdır.