ARA
Haberler
ANA SAYFA > HABERLER > Haberler
"Kariyer Yolculuğundaki Annenin, Çocuk Eğitimi " Temalı Aydınlatma Buluşmamız Gerçekleşti

ÜnspedKadın Liderliği Gelişim Komitesi öncülüğünde Aydınlatma Buluşmaları kapsamında16 Ağustos 2017 Çarşamba günü 12:30-13:30 saat aralığında UGM, MHÜ KonferansSalonu’nda "Kariyer Yolculuğundaki Annenin, Çocuk Eğitimi" konusunuişlemek üzere İstanbul Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı ve ÇocukÜniversitesi Koordinatörü olarak görev yapan Doç. Dr. Sayın Aylin İlden KOÇKARmisafirimiz oldu. Anne ile bebek arasındaki ilk bağlanma ilişkisinin doğumöncesinde kurulduğunu belirterek, ‘Günümüzde Anne Olmak’ adlı sunumunda,anne-bebek ilişkisinin, bebeğin güvenli bağlanması ve yaşam boyu sürecekduygusal yeterliliğinin gelişiminde temel olacağının altını çizmişlerdir.

Anneliğin ve babalığın tamzamanlı bir iş olduğunu ancak memleket hallerinde görevin anneye kaldığı ilesözlerine başlayan Sayın Koçkar, Politika Kitabımızda yer alan “Çalışanlarımızarasında ayrımcılık yapmayız “ ilkesindeki gibi,  anne ve babanın aynı kurumaltında iki ayrı insan olduğunu ve çocuk eğitiminde anne ve babadan, çocuğaayrı ayrı mesajların gitmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. 

Anne ile çocuk arasındagüvenli ilişkinin kurulmasının öneminden bahsederek, ilk bir yılın en kıymetliyıl olduğunu vurgulayarak, önemli olan kimin doğru ve ilgili baktığı, ayrıcaçocuğa birincil bakım veren kişinin anne ve babanın olması gerektiğini çünküçocuğun tüm ilgisinin, ihtiyaçlarını karşılayan kişiye yönlendirdiğinisöylemişlerdir. 

Birincil bağlanma kişisi ilebebek arasında farklı bir güven ilişkisi geliştiğini, temel güven oluştuğundabaşkalarına da güvenebilir hale geldiğini, güvenli çocukların annelerindenağlamadan daha kolay ayrılabildiklerini, keşif davranışlarının geliştiğinivurgulamışlardır.

Anneliğin dengeli olmasıgerektiğini belirten Sayın Koçkar, anne sevgisini, ilgiyi, oyun zamanınıçocuklara vermek gerektiğini belirtmiştir. Çocuklarla 12 yaşına kadara her gün25’er dakika oyun oynamak gerektiğini; “Bu senin özel zamanın, ne oynamakistersin bugün?” şeklinde soru sorarak, annenin oyuna ilgisini vererek veliderliği çocuğa bırakarak oyun oynamanın öneminden bahsetmiştir. 

Çocukların, duygularınıyönetmeyi bilmediklerini, annelerin onlara duygularını yönetmeyi öğretmelerigerektiğini vurgulayarak, çocuğu sakinleştirmenin sağlıklı güven ilişkisiiçerisinde olan kişi ile olabilecek bir şey olduğunu; çocukların tek ihtiyacıolan şeyin anne ve babalar tarafından anlaşıldığını hissetmek olduğunubelirtmiştir. 

Çocukların, bilişselözelliklerinin gelişebilmesi için 2 yaşından itibaren akrana ihtiyacıolduklarını söyleyerek; bakım veren kişilerini mizaçlarının, eğitim vedeneyimlerinin, aynı zamanda anne ile sağlıklı bir ilişki kurup kurmamasınınönemli olduğunu vurgulamışlardır. Anne ve babaların destek ekibi gibi değil anaekip gibi davranmaları gerektiğini belirtmişlerdir.

Sayın Aylin Koçkar’aplaketi Kadın Liderliği Gelişim Komitesi Üyelerince takdim edilerek, toplu birfotoğraf çekimi ile buluşma sona erdi. 

17-08-2017 12:33
ANA SAYFA İLETİŞİM SİTE HARİTASI GİZLİLİK POLİTİKASI & KULLANIM KOŞULLARI
Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. © 2017. Tüm hakları saklıdır.