Logo_main
ARA
Haberler
"Dil, Kültürün ve Kuşakların En Önemli Taşıyıcısıdır" Temalı Aydınlatma Buluşmamız Gerçekleşti

Ünsped Genç Kuşak Liderliği Gelişim Komitesi öncülüğünde Aydınlatma Buluşmaları kapsamında 09 Ağustos 2017 Çarşamba günü UGM, MHÜ Konferans Salonu’nda ‘‘Dil, Kültürün ve Kuşakların En Önemli Taşıyıcısıdır’’ konulu seminere Altınbaş Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Meryem KÖKSAL misafir oldu. 

Dil, Kültür ve Kuşak tanımını yaparak sözlerine başlayan Sayın Köksal, X, Y ve Z kuşağının kültürel değişim ve teknolojik gelişim ile birlikte tarih sahnesindeki varlıklarını nasıl sürdürebilecekleri konusuna vurgu yaparak, dilimize gereken önemi vermemiz gerektiğini bizlere ilettiler. 

Dilin, özensiz ve yanlış kullanımının altında yatan sebepleri, yabancı sözcüklere olan düşkünlüğü, Türkçe öğretiminde yetersizliği, sözcük ve terim üretiminde yetersizliği, anne ve babanın dil eğitiminden yoksun oluşu ve internet kullanımı konu başlıkları ile açıklayarak, daha bunun gibi birçok etkenin dilin yozlaşmasına ve yanlış kullanılmasına neden olduğunu belirtmişlerdir. 

Sayın Köksal, dil, bir kültür aktarıcısı olduğu gibi kültürün de taşıyıcısıdır diyerek ‘Önce Türkçe’ sloganının kafalara ve gönüllere yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Sonra da bireysel ve toplumsal olarak duyarlılık, dil duygusu ve ana dil bilinci oluşturma konusunda farkındalık yaratmamız gerektiğini vurguladılar. Emojinin özel şahsi hesaplarda kullanılması gerektiğini iş yazışmalarımızda ise Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun sözlü ve yazılı iletişim gerektiğinin de önemle altı çizildi. 

“Konuşmalarınıza dikkat edin davranışınıza dönüşebilir. Davranışınıza dikkat edin karakterinize dönüşebilir. Karakterinize dikkat edin yaşamınıza dönüşebilir…” özdeyişi ile dilin kültür oluşumundaki etkisini ortaya koyarak sözlerini sonlandıran Sayın Köksal’a plaketleri Genç Kuşak Liderliği Gelişim Komitesi Üyelerince takdim edildi. Toplu bir fotoğraf çekimi sonrası buluşmaya son verildi. 


10-08-2017 10:12
ANA SAYFA İLETİŞİM SİTE HARİTASI GİZLİLİK POLİTİKASI & KULLANIM KOŞULLARI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI POLİTİKASI
Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. © 2017. Tüm hakları saklıdır.